Twitter Canlı Yayın Özelliği İçin Yenilikler Getiriyor

Dünyanın en çok kullanılan mikro blog uygulaması olarak bilinen Twitter, pek çok özelliği bir arada bulunduran seçeneklere sahip. Bu özelliklerden bir tanesi de kullanıcıların anlık olarak canlı yayın yapabilmelerine imkan tanıyan ve ana sayfadayken ekranı sola doğru kaydırdığında ortaya çıkan kamera eklentisi. Sosyal medya uzmanı olarak görev almakta olan Matt Navarra tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, Twitter uygulama geliştiricilerinin canlı yayın özelliğine dair yenilikler geliştirdiği bilgisi verildi.

twitter canlı yayın

Navarra’nın kendi resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, canlı yayına misafir olan kullanıcıların sesli olarak da katılabilmelerinin mümkün olacağı belirtildi. Yayın sahibi, istediği zaman canlı yayınına katılan misafirleri yayından da çıkarabilecek. Twitter uygulama geliştiricilerinin son dönemlerde uygulamayı daha verimli bir şekilde kullanabilmek adına uğraştıkları yeniliklerden bir tanesi de canlı yayın özelliğiydi. Kullanıcıların Twitter takipçi satın al işlemi için kendi hesapları üzerinden açtıkları canlı yayınlar için artık yeni özellikler devrede olacak.

Scope’a Yeni Özellikler

Twitter kullanıcılarının direk uygulama üzerinden canlı yayın yapabilmelerine imkan tanıyan Scope eklentisi, kullanıcıların takipçilerine ulaşma yöntemi olarak biliniyor. Uygulama geliştiricileri tarafından getirilecek olan yeni özellik sayesinde, canlı yayın yapmakta olan bir kullanıcı 3 farklı misafir seçeneği ile yayına ekleme yapabilecekler. Ortak olarak canlı yayın yapabilmek adına geliştirilmiş olan bu özellik, hali hazırda Instagram uygulamasında da kullanılıyor. Instagram kullanıcılarının ortaklaşa yaptıkları canlı yayınlar birlikte yayın yapabilmelerine imkan tanırken Twitter uygulamasında da bu eklentiye yönelik bir atak gelmiş oldu. Uygulama canlı yayın istatistiklerini her ne kadar kamuoyunun bilgisine sunmasa da, getirilecek olan yeni özellik ile beraber canlı yayın özelliğinin daha aktif bir şekilde kullanılması bekleniyor.

Canlı yayına katılacak olan misafirler, yayını başlatan kullanıcı tarafından istedikleri zaman yayından çıkartılabilecekler. Bununla beraber misafirlerin sesli olarak da yayına dahil olabilmelerini mümkün kılacak olan yeni eklenti, kullanıcıların şimdiden ilgisini çekmiş durumda. Scope üzerinden yapılan Twitter canlı yayınlarına katılım sağlayan kullanıcıların yayına dahil edilme şekillerindeki değişiklikler, uygulama geliştiricilerinin şuanki hedefleri arasında.

Leave a Reply