Nasıl Instagram Fotoğrafı Çekilir?

instagram-5
Bundan on sene öncesine kadar bayramlarda, mezuniyetlerde fotoğraf çekmek için fotoğraf makinesi olan bir komşumuzdan ya da akrabamızdan fotoğraf makinesini bir günlüğüne ödünç alırdık. Kameralı cep telefonları vardı; ama çoğu kişi için lükstü. Sonuçta telefonun sadece konuşmak için olduğunu, konuşmamızı sağladığı sürece de değiştirmemize gerek olmadığını düşünürdük. Şimdi ise herkesin cebinde, kameralı olmasını bir kenara bırakın, akıllı telefonlar var. Akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza giren uygulamalardan biri olan Instagram’da herkes çok iyi bir fotoğrafçı olduğunu göstermeye çalışıyor. Biz de sizin için iyi bir Instagram fotoğrafının nasıl çekileceğini araştırdık.
1. Fotoğrafladığınız nesneyi, manzarayı ya da kişiyi farklı açılardan çekebilirsiniz. Bu şekilde, hangi açıdan çektiğiniz fotoğrafın daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz. Aynı nesneyi hep o açıyla çekmeniz gerektiğini de düşünmeyin. Farklı yer, farklı zaman gibi koşullar fotoğraf açınızı değiştirmenizi gerektirebilir.
2. Fotoğraf çekerken telefonlarınızın genelde otomatik olarak yaptığı netleştirme işlemini, siz fotoğrafınızda net olması gerektiğini düşündüğünüz yere parmağınızı dokundurarak da yapabilirsiniz. Özellikle Iphone kullanıcısıysanız kameranız yeteri kadar kaliteli fotoğraflar çekebilir. Ama netleştirme işlemini biraz yavaş gerçekleştirir. Bu yüzden Iphone kullanıcılarına netleştirme işlemini mutlaka elle yapmalarını öneririz.
3. Fotoğraf çekerken gerekli uzaklığı nesneye yaklaşarak ya da uzaklaşarak yakalayın. Çünkü telefonunuzla nesneye zoom yaptığınızda fotoğrafın kalitesi düşecektir.
4. Ortamın aydınlatmasından emin olun. Fotoğrafladığınız nesne karanlıkta kalmışsa çektiğiniz fotoğraf beklentilerinizi karşılamayacaktır.
5. Kameranızın lensinin pis olması, fotoğraflarınızın kötü görünmesine sebep olabilecek nedenlerden biridir. Kameranızı yumuşak bir bez ve uygun solüsyonla sildiğinizde çekeceğiniz fotoğrafların kalitesini 2-3 kat arttırırsınız.

Leave a Reply