Instagram Reklamı Nedir? Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram reklamı, reklam verenlerin geniş kitleye ulaşmak ve ürünlerini daha çok insana vermek adına geleneksel medyanın yerine kullandığı reklam çeşididir. Özellikle dijital ortamda olmasından dolayı çok fazla insana ulaşım sağlanırken aynı zamanda bütçeye de uygunluk göstermektedir. Bu durum hem hedef kitleniz ile birebir iletişim ve etkileşim imkânı sunarken hem de sizin markanızı öne çıkarmanızı sağlamaktadır.

Instagram reklamı nedir

Bununla birlikte marka tanıtımlarında Instagram reklamcılığı oldukça etkilidir. Çünkü yapılan samimi ve yaratıcı tanıtımlar hedef kitlenin ilgisini çekmektedir. Özellikle görselleri tam ve yerinde oturtmuş bir kimse çok kolay bir şekilde hedef kitleye ulaşabilir ve elindeki ürünü satabilir. Son zamanlarda oldukça verimli ve kullanışlı bir reklam çeşididir.

Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram reklam verme için bir takım gereksinimler ve şartlar bulunmaktadır. Bunları doğru ve etkili yapıldığında çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Güzel ve etkili şekilde reklam vermek için gerekli olan adımlar şu şekildedir:

Adım 1: İlk olarak Facebook Business Menager’i Instagram sayfanıza bağlayın.

Instagram üzerinde reklam etkinliklerini gerçekleştirmenin ilk yapılacak ilk adım kesinlikle adım Facebook sayfanızı Instagram’a bağlamak olacak. Hali hazırda bu işlem yapıldıysa bu adımı atlayabilirsiniz. Eğer, Instagram işletme hesabı kullanıcısıysanız reklam vermeseniz bile kullanmanız gerekir.  Fakat kesinlikle Business Manager’i kullanmak şarttır. Burayı aktif olarak kullanmak için;

 • Öncelikle Facebook Business Manager’e girin. Daha Facebook giriş işlemlerini gerçekleştirin. Daha sonra “Başla” ya da “Hesap Oluştur” seçeneğine girin.
 • Şimdi şirket ile ilgili soruları tamamlamanız gerekmektedir.
 • Instagram reklamı verme için şimdikişisel verilerinizi doldurun.
 • Daha sonra “Hesaplar” bölüne girin buradan da “Instagram Hesabınıza Bağlayın” seçeneğine tıklayın.
 • Burada kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.
 • Son olarak “Bitir”e tıklayın. Daha sonra bekleyin işleminiz tamamlanacaktır

Adım 2: Kaliteli bir reklam içeriği hazırlayın.

Hedef kitlenin beğenebileceği ve ilgisini çekebileceğiniz bir içerik oluşması oldukça önemlidir. Bu yüzden reklam yöntem ve stratejilerini bilen birileri ile çalışmak gerekmektedir. Bu konuyu kesinlikle bilenlerle konuşmalı ve yardım alınmalıdır.

Adım 3: Instagram sponsorlu bağlantı verme için adımları tek tek uygulayın.

 • İlk olarak reklam yöneticisine girin.
 • Burada “Oluştur” seçeneğini tıklayın.
 • Instagram hakkında reklamlar ile bilgi almak için buradan ayrıntıları öğrenin. Buradan da “Reklam Oluştur” seçeneği ile devam edilebilir.
 • Daha sonra “Devam” seçeneğini seçin.
 • Reklam ile ilgili detaylandırmaları yapın.
 • Burada yine manuel ya da otomatik olarak yapılabilecek ayarlandırmaları yapın.
 • “Devam”ı seçin. Ödemeleri gerçekleştirerek reklamı verin.

Instagram Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Instagram reklam fiyatları, sizin isteğinize ve bütçenize göre değişiklik göstermektedir. Tıklanma başı maliyet olarak 20 kuruş ile 5 lira arasında farklılık göstermektedir. Bununla birlikte günlük harcamaya göre de farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden bir standart olduğunu söyleme zordur. Bütçenize uygun ve ödeme konusunda sizin için problem olmayacak her türlü reklamı vermek mümkündür.

Instagram Reklam Ödeme Problemi Neden Olur

Instagram reklam ödeme problemi, banka kartları ya da çeşitli online problemler nedeniyle olabilmektedir. Burada hatanın çözümü için Instagram yardım ya da bankanızdan alakalı bir durum bulunuyorsa da bankanızın yardım bölümüne gitmeniz önerilmektedir. Problem kaynağına odaklanmak en doğru seçenektir.

Instagram Reklam Kısıtlaması Nedir?

Instagram reklam kısıtlaması, Restrict olarak adlandırılmaktadır. Bu durum özellikle Instagram’ın siber zorbalık gibi konuların önüne geçmek adına yaptığı bir işlemdir. Burada kullanıcılar çeşitli kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu kısıtlama ile yorum yapma ve içerik verme engellenmektedir. Alında oldukça faydalı bir kısıtlama örneğidir. Yapılması gereken istenmeyen hareket, tutum, davranış ve yorumların sahiplerini engellemektedir.

Leave a Reply