Instagram Kullanıcı Bulunamadı Ne Demek? 7 Adımda Çözüldü

Instagram kullanıcı bulunamadı hatasının almanın birkaç nedeni bulunur. Ya hesabınız kapatıldığında ya engellenmiş olduğunuzda ya da dondurma işleminin ardından yeniden aktif etmeye çalıştığınızda kullanıcı bulunamadı hatasını verebilir. Engellenip engellenmediğinizi anlamak için başka bir hesaptan kontrol etmek istediğiniz hesaba bakın. Eğer görüntüleniyorsanız ana hesabınız engellenmiş demektir.

Instagram Kullanıcı Bulunamadı Çözümü

 • Adım 1: İlk olarak Instagram kullanıcı bulunamadı hatası için https://help.instagram.com/contact/1652567838289083 linkine giriş yapın.
 • Adım 2: Linkine giriş yaptıktan sonra ‘’Bu Hesap Bir İşletmeyi, Ürünü ya da Hizmeti Temsil Etmek İçin Mi Kullanılıyor?’’ seçeneğine ‘’Hayır’’ cevabını verin.
 • Adım 3: Ekrana gelen ‘’Nüfus Cüzdanınızda Yazan Adınız Soyadınız’’ kısmını eksiksiz biçimde doldurun.
 • Adım 4: Daha sonra Instagram kullanıcı adınızı doldurmanız gerekir. Fakat tam ismini bilmiyorsanız ilerleme kaydedemezsiniz. Tam adınızı öğrenmek için kayıt işleminde kullandığınız e-posta adresinize bakabilirsiniz.
 • Adım 5: Uygulamaya kayıt olurken kullandığınız e-posta adresini yazmanız gerekir. Aktif olarak kullandığınız fakat Instagram’a kayıt olurken kullanmadığınız mail adresini yazarsanız doğrulanmayan form olarak nitelendirebilir.
 • Adım 6: Hangi ülkede yaşadığınızı yazıp ‘’Gönder’’ seçeneğine tıklamanız gerekir.
 • Adım 7: Formda belirtilen bilgiler değerlendirilip, belirtilen e-posta adresine maile gönderilir. Böylelikle Instagram dondurduktan sonra kullanıcı hatası sorununu başarıyla çözmüş olursunuz.

Kullanıcı Bilginiz Bulunamadı Ne Demek

Kullanıcı bilginiz bulunamadı hatası ile karşılaşıyorsanız hesabınız dondurulmuş, silinmiş ya da kişi sizi engellemiş ise bu hatayı alabilirsiniz. Bu durumlarda mutlaka bilgisayarınıza virüs taraması yapmayı ihmal etmeyin.

Kullanıcı bilgisi bulunamadı hatasının nedeni ise;

 • Takipçi sayısı artırmak için uygulamanın izin vermediği bir program yüklediyseniz,
 • Bot yazılımları ile takipçi sayısını attırmak için Android marketlerden rahatlıkla bulabildiğiniz uygulamaları cihazınıza indirdiyseniz hesabınız askıya alınabilir.

Not: Hesap kitlendiyse ya da askıya alındıysa tekrar eski haline dönmesi için biraz zaman geçmesi gerekir.

Instagram Engellenen Kullanıcı Bulunamadı Hatası Çözümü

Instagram kullanıcı bulunamadı uyarı bazen kişinin sizi engellemesi durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Engellenen kişi onu engelleyen kişinin hesabına ulaşamaz, göremez ya da etkileşime geçemez.

Kullanıcı adıyla aranan kişinin bulunamamasının diğer büyük nedeni ise aradığınız kişinin ismini değiştirmesinden kaynaklanabilir. Kullanıcı ismi ile bulunamayan kişilerin değiştirdiği ismini bulamadan giriş yapamazsınız.

Kullanıcının sizi engelleyip engellemediğini anlamak için başka bir hesaptan giriş yapmayı deneyin. Eğer başka hesaptan arattığınızda aradığınız kişi çıkıyorsa sizi engellemiş demektir. Bir diğer yöntem ise mail adresi ismini ya da telefon numarasını arama bölümünden aratabilirsiniz.

Bu yöntemleri denemenize rağmen olmadıysa büyük ihtimal aradığınız kişi, hesabını kapatmış ya da dondurmuş olabilir. Hesaplarını kalıcı olarak silen kişiler yeni hesap açtıklarında yeniden takip etmeniz gerekir. 

Instagram Kullanıcı Adı Neden Kabul Etmiyor?

Instagram kullanıcı adı kabul etmiyor sebebinin ana nedeni kullanılacak ad aktif değil olarak gözüküyorsa ya da görünmeyen bir hesapta kullanılıyorsa uygulama kullanıcı adınızı kabul etmez. Ayrıca kullanıcı adlarında nokta, virgül, alt çizgi ya da özel karakter eklemenize izin verilmez.

Instagram kullanıcı adı değiştirmeniz için yapacağınız adımlar;

 • Adım 1: İlk olarak Instagram kullanıcı adı değiştirme için uygulamaya giriş yapın.
 • Adım 2: Uygulama giriş yaptıktan sonra profil kısmına giriş yapın.
 • Adım 3: Ekranın sağ üst bölümünde yer alan 3 çizgiye dokunun.
 • Adım 4: ‘’Ayarlar’’ bölümüne giriş yapın.
 • Adım 5: Ayarlar bölümünden ‘’Yardım’’ seçeneğine ardından ‘’Sorun Bildir’’ yazısına dokunun.
 • Adım 6: Şikayetinizi gerekli bölüme yazıp ekran görüntüsünü gönderin.

Not: Bu işlemleri gerçekleştirmeden önce mutlaka sorun analizi testini yapmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir: Instagram’da Reklam Veremiyorum

Leave a Reply