Instagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım? 9 Adımda Kurtarın

Instagram hesabım çalındı şikâyeti, hesaba erişim sağlanamayan durumlarda meydana gelmektedir. Bu gibi olağanüstü hırsızlık olaylarında sakinliğinizi koruyacak yapmanız gereken basit işlemler vardır. Bu işlemleri 9 basit adımda anlattık. Dilerseniz, detaylara geçelim;

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

Çalınan Instagram hesabını geri alma için birçok yöntem bulunmaktadır. Fakat her yöntem geçerli değildir ve her zaman işe yaramamaktadır. Özellikle silinen ya da çalınan hesaplarda geri alma işlemini gerçekleştirmek için yapılması gerekenler;

Instagram hesabım çalındı ne yapmalıyım
 • Adım1: İlk olarak Instagram uygulamasının açılması gerekmektedir. Bu yüzden Instagramı açın ve giriş sayfasına gelin.
 • Adım 2: Şimdi giriş sayfasında bulunan “Giriş Detaylarını Unuttunuz Mu?” sorusunun yanında olan “Giriş Yapmak İçin Yardım Al” seçeneğine girişi gerçekleştirin.
 • Adım 3: Burada bir ekran karşınıza çıkacak. Bu ekranda ilk olarak “Hesaba Eriş” bölümüne gelin. Daha sonra normal giriş bilgilerinizi kullanarak hesabınıza giriş yapın.
 • Adım 4: Çalınmış Instagram hesabını geri alma için buradan sonrası çok önemlidir dikkatle takip etin. Muhtemelen çalınan hesabınızın kullanıcı adında değişiklik yapılmıştır. Fakat yine de e-posta adresinizle ya da kullanıcı adınızla işlem yapmayın deneyin ve tamam seçeneğine basın.
 • Adım 5: Burada “Hesabınızı Bulamadık” gibi bir ibare karşınıza gelirse, sizi takip eden arkadaşlarınızdan bir kaçına mesaj atın. Böylece onlardan sizin yeni kullanıcı adınızı öğrenmelerini isteyin.
 • Adım 6: Değiştirilmiş adınızı şimdi girin ve devam seçeneğine tıklayın.
 • Adım 7: Hesap geldiğinde mevcut olan seçenekler karşınıza gelecektir. Burada karşınıza gelen bölümde “Daha Fazla Yardıma Mı İhtiyacınız Var?” kısmına gelin.
 • Adım 8: Burada teyide muhtaç bilgiler gelecektir. Gerekli bilgileri burada doldurun.
 • Adım 9: Doldurduktan sonra cevap bekleyin. Eğer doğru ise 1-2 gün içerisinde geri dönüş alacaksınız. Bununla birlikte e posta adresinize şifre sıfırlama bölümü gelecektir.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Kapatırım?

Çalınan Instagram hesabını kapatmak için de bir takım yollar bulunmaktadır. Özellikle hesabınız çalındığında o hesabın yerine yenisini açıp çalınan hesabı silmek isteyebilirsiniz. Burada yapılması gereken birkaç adım bulunmaktadır.

 • Adım 1: İlk olarak Instagram’a girip yukarıda belirtilen şekilde şifrenizi ve kullanıcı adınızı geri alın. Ya da bununla uğraşmak istemiyorsanız arkadaşlarınızdan rica ederek eski hesabınızın spamlanmasını sağlayın.
 • Adım 2: Eğer spamlama işlemi ile devam edecekseniz Instagram hesabınız ile ilgili arkadaşlarınızdan da destek alarak birçok spam vermelerini isteyin.
 • Adım 3: Eğer kendiniz silmek isterseniz hesabınızı aldıktan sonra buraya tıklayın. Bu panel hesabınızı kapatmanız için size gerekli işlemleri gösterecektir.
 • Adım 4: İşlemleri tamamladıktan sonra hesabınız kapanacaktır. Eğer kapanmasında sıkıntı yaşarsanız Instagram Yardım bölümünden yardım alabilirsiniz. Bu konularda hızlı geri dönüş sağlanacaktır.

Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlayabilirim?

Hesabınız çalındığında genellikle arkadaşlarınıza mesajlar gönderilir ya da hesabınıza giriş yapamazsınız. Bu tip durumlar genellikle hesabınızın çalındığını doğrular niteliklerdir. Özellikle hesabınızda şifrenizin eski olduğu size söylenirse bu en büyük ipuçlarından biridir.

Fakat bazı durumlarda şifre değişimi yapılmamaktadır. Bunu anlamak daha zordur. Burada bazen size Instagram kullanıcı girişlerini gösteren mailler göndermektedir. Bu mailleri takip etmek gerekmektedir. Burada kimin hangi IP adresi ile giriş yapıldığı karşınıza çıkacaktır.

Çalınan Instagram Hesabı Nereye Bildirilir?

Hesabınız çalındığında genellikle Instagram’a girip şikâyet talebi oluşturmanız gerekmektedir. Burada kimlik doğrulaması yapmak gerekmektedir. Genellikle hesabınız ile ilgili bilgileri “Instagram Yardım” bölümünden yapmak oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Aksi taktirde forum sitelerinde giriş bilgilerinizi paylaşmak hiç iyi bir seçenek değildir.

Sürecin sonunda yardım talebinizi göre Instagram tarafından size geri dönüş sağlanacaktır. Burayı takip ederek atılacak adımların ne olduğunu görmeniz gerekmektedir. O yüzden e-posta konusuna oldukça dikkat etmek gerekmektedir.

Bilginiz dışında gönderileri kolayca silebilmek için Instagram toplu gönderi silme yayınımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply