Instagram Hashtag Limiti Kaç? Hashtag Engeli Nasıl Kalkar?

Instagram hashtag limiti, 30 olarak bilinmektedir. Yani “#” işaretini yaptıktan sonra yazacağınız etiketler en fazla 30 olarak yazılması gerekmektedir. Bu sayının fazlası zarar olduğu gibi azının da daha makul olduğu bilinmektedir. Bu sınıra uyulmadığı takdirde kesinlikle Instagram algoritmaları tarafından sıkıntılar yaşanmaktadır.

Bu yaşanan sıkıntılar genellikle postun görünürlüğü ve sayfanın tanıtımı ile ilgili olacaktır. Sınıra uyulmadığı zaman görünürlük düşmektedir. Bu yüzden doğru anahtar kelimeleri bulmak ve doğru etiketleri yapmak oldukça önemlidir.

Instagram Hashtag Engeli Nasıl Kalkar?

Instagram hashtag engeli kaldırma için biraz sabır ve bir takım teknik işlemler gerekmektedir. Genellikle engel yediğiniz andan itibaren bir gün sonra engel kendiliğinden kalkmaktadır. Fakat bu süreyi beklemek istemiyorsanız da bazı yollar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Adım 1: İlk olarak çok fazla hashtag kullandığınız son 3 fotoğrafı silin.
  • Adım 2: Instagram mobil uygulamasından çıkış işlemini gerçekleştirin.
  • Adım 3: 2 saatlik bir süre kadar uygulamadan giriş gerçekleştirmeyin.
  • Adım 4: Süre bittiğinde bir adet post paylaşın ve altına hashtag eklemeyin.
  • Adım 5: Devam eden süreçte 24 saat boyunca hiçbir şey paylaşmayın ve bekleyin.
  • Adım 6: Engel kalkmış olacaktır.

Fakat bunları yapmak istemiyorsanız uygulamadan çıkış yapın ve bir gün boyunca herhangi bir işlem yapmadan engelin kalkmasını bekleyin. Eğer herhangi bir problem olmazsa engel kendiliğinden kalkacaktır.

Instagram Hashtag Engeli Ne Kadar Sürer?

Instagram hashtag engel kalkma süresi genellikle bir gündür. Fakat sık sık engel alıyorsanız ve algoritmaya uyumlu çalışmalar gerçekleştirmiyorsanız bu süreç engel alındığında uzayabilmektedir. Bu yüzden sık sık engel almamaya dikkat etmek gerekmektedir. Aksi taktirde süreç uzayabilir ve bu durum gönderileri paylaşımını doğrudan etkilemektedir.

Instagram’da Hashtag Ekleyemiyorum Neden?

Instagram hashtag ekleyemiyorum sıkıntısı genellikle engel yedikten sonra olmaktadır. Aksi taktirde etiketleme yapılmadığında bu durum bir bakım ya da çalışma olduğu anlamına gelmektedir. Yine yukarıda belirtildiği gibi sabrederek beklemek gerekmektedir. Çünkü sizin bu tip bir konuda yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmamaktadır.

Instagram’da Hashtag Engeli Yememek İçin Neler Yapılmalı?

Instagram hashtag engeli yememek için yapılması gereken en iyi seçenek kesinlikle 30 hashtag limitini aşmamaktır. Hatta mümkünse 15 den fazla etiket kullanmamak önemlidir. Ayrıca sürekli aynı etiketleri kullanmak da yanlıştır. Postlarınızda farklı etiketlere yer vermeli ve yenilik peşinde koşmak gerekmektedir.

“Etiket Banı” dediğimiz bu olayda aynı etiketlerin kullanılması sonucunda oluşabilen bir durumdur. Her 2 gönderide bir farklı etiketler kullanarak sayfanızı çeşitli hashtagler altında görünür kılmak gerekmektedir. Eğer bu kurallara uyarsanız engel yeme ihtimaliniz çok büyük bir oranda düşecektir.

Kaç Hashtag Eklesem İyi Olur? En Fazla Kaç?

Instagram hashtag sınırı olduğundan 30’dan fazla etiket sıkıntılar oluşturabilmektedir. Bu yüzden 30’dan fazla etiket girmemek en mantıklısı olacaktır. Fakat yine de 30 bile tehlikeli bir sayıdır. Burada yapılması gereken sosyal medya analizidir. Doğru anahtar kelimeleri doğru postlar ile eşleştirmek ve gönderilerin görünümünü arttırmak gerekmektedir.

Genellikle etiket araştırması bu durumda devreye girmektedir. Bazen bir post için 10 etiket bile yeterli olurken bazen daha fazlasına ihtiyaç olabilmektedir. Fakat önemli olan kesinlikle kullandığınız etiketlerin gönderiler ile uyumlu olmasıdır. Bir uyum oluşmazsa Instagram algoritması sizi istemediğiniz bir şekilde geri plana atacaktır.

Geri plana atılmamak için etkili ve anlaşılır gönderileri hazırladıktan sonra uygun anahtar hashtagleri girmek gerekmektedir. Eğer bu konularda sıkıntı yaşıyorsanız bir sosyal medya uzmanından destek almak gerekmektedir.

Leave a Reply