Instagram Filter Faker Uygulaması

instagram-28
Kabul edelim hepimiz seviyoruz fotoğraflarda güzel çıkmayı, güzel fotoğraflar çekmeyi, günlük sıradan şeyleri doğaüstü gösterebilmeyi. Instagram’da bize bunu fazlası ile sunuyor sanırım. Çektiğimiz resimlerin renkleri, parlaklığı, ışığı yönü gibi özellikleri değiştirebiliyor ve olduğundan çok daha çekici, çok daha güzel ve can alıcı bir hale getiriyoruz. Fakat her güzel şey gibi bir süre sonra bu da eleştirilmeye ve demode olmaya başladı. Aslında herkes hala efekt vermeye devam ederken bunu gizleyip sanki tamamen doğal fotoğraflarmış gibi göstermeye çalışıyor. İşte burada da süper bir uygulama ortaya çıkıyor. Filter Faker uygulaması.
Bu uygulama #nofilter olarak paylaşılmış olan, herhangi bir filtre, efekt uygulanmadığı iddia edilen fotoğrafları analiz ederek bize aslında o fotoğrafta güneşin hiçte o kadar aydınlatmadığını, o rujun aslında o kadar kırmızı, o tenin o kadar pürüzsüz olmadığını bütün bunların Instagram’ın küçük hilelerinden faydalanılarak bu kadar gösterişli ve göz alıcı olduğunu hemen söyleyiveriyor.
İnternet ortamı ve sosyal medya mecraları inanılmaz bir hızla gelişiyor ve bu hız da önce bu ortamlar popüler olabilmek için küçük hileler dokunuşlar sunup arkasından bunları ortaya çıkartacak uygulamalar getiriyor. Filter Faker uygulaması henüz yeni yaygınlaşırken görünen o ki #nofilter etiketleri, efektsiz olduğu iddia edilen fotoğraf sayısı arttıkça çok hızlı bir şekilde hayatımızda ki yerini alacak gibi duruyor. Sanırım böylece ya daha dürüst olup rötuşları kabul edeceğiz, ya gerçekten efekt kullanmayacağız yada foyamız ortaya çıkınca bozulmak yok 🙂

Leave a Reply